Leden 2009


Timothy Leary

21. ledna 2009 v 2:01 | MsCzechs |  Transpersonální psychologové a psychonauti

22/10/1920 - 21/5/1996

Timothy Leary byl vůdčí osobností psychedelického hnutí,nazývaný "LSD guru". Ve své době velice kontroverzní osobností, člověk, který ač vysokého vzdělání (anebo právě proto) odmítal jít s davem, prošlapanou cestou, odmítal dělat něco co již někdo před ním udělal.

"Think for yourself and question authority"
"Women who seek to be equal with men lack ambition."
"You're only as young as the last time you changed your mind."
"Science is all metaphor."

Většinu své dospělosti strávil snahou o oživení lidského ducha a pozdvižení úrovně sociálního vědomí. Ve čtyřicátých a padesátých letech pracoval jako psycholog, zdůrazňující lidskou interakci. Snažil se o převrat ve vědě a prosazoval radikální myšlenkym například do té doby neznámé skupinové terapie. Trvalo téměř 50 let, než Americká psychologická asociace uznala jeho úspěchy.

Tento americký psycholog, spisovatel a vědec se narodil 22. října 1920 ve Springfieldu, Massachusetts a zemřel 31. května 1996 v Los Angeles. Do podvědomí veřejnosti vstoupil zejména jako průkopník výzkumu psychedelických drog v šedesátých letech minulého století. Kontroverzní postava světové transpersonální psychologie se však významně zapsala i v oborech terapeutiky, filosofie, etnobotaniky a také kybernetiky.

Stanislav Grof

21. ledna 2009 v 2:00 | MsCzechs |  Transpersonální psychologové a psychonauti

Stanislav Grof (* 1. červenec 1931 v Praze) je americký psychiatr českého původu. Je jedním ze zakladatelů transpersonální psychologie, zkoumal využití změněných stavů vědomí při léčení. Je objevitelem holotropního dýchání. Zavedl termín psychospirituální krize. 5. října 2007 obdržel za rozvinutí metody holotropního dýchání cenu VIZE 97 manželů Dagmar a Václava Havlových. V roce 2000 mu Český klub skeptiků SISYFOS udělil bronzový Bludný balvan za "přetavení šamanských praktik hyperventilace do tak zvaného holotropního dýchání, skrze něž lze způsobit v mozku chemickou bouři a navodit tak přiotrávenému mimořádné pocity a zážitky."[1]


v Vymyslel název "transpersonální psychologie"
v holotropní dýchání
v vzpomínky jako tzv. systémy kondenzované zkušenosti (tzv. COEX systémy)