Timothy Leary

21. ledna 2009 v 2:01 | MsCzechs |  Transpersonální psychologové a psychonauti

22/10/1920 - 21/5/1996

Timothy Leary byl vůdčí osobností psychedelického hnutí,nazývaný "LSD guru". Ve své době velice kontroverzní osobností, člověk, který ač vysokého vzdělání (anebo právě proto) odmítal jít s davem, prošlapanou cestou, odmítal dělat něco co již někdo před ním udělal.

"Think for yourself and question authority"
"Women who seek to be equal with men lack ambition."
"You're only as young as the last time you changed your mind."
"Science is all metaphor."

Většinu své dospělosti strávil snahou o oživení lidského ducha a pozdvižení úrovně sociálního vědomí. Ve čtyřicátých a padesátých letech pracoval jako psycholog, zdůrazňující lidskou interakci. Snažil se o převrat ve vědě a prosazoval radikální myšlenkym například do té doby neznámé skupinové terapie. Trvalo téměř 50 let, než Americká psychologická asociace uznala jeho úspěchy.

Tento americký psycholog, spisovatel a vědec se narodil 22. října 1920 ve Springfieldu, Massachusetts a zemřel 31. května 1996 v Los Angeles. Do podvědomí veřejnosti vstoupil zejména jako průkopník výzkumu psychedelických drog v šedesátých letech minulého století. Kontroverzní postava světové transpersonální psychologie se však významně zapsala i v oborech terapeutiky, filosofie, etnobotaniky a také kybernetiky.Timothy Leary je postava vysoce anti-establishmentová, Richard Nixon ho označil za "nejnebezpečnějšího muže Ameriky". Leary sice původně navštěvoval prestižní vojenskou akademii West Point, z té však roku 1943 odešel po problému s armádními autoritami. Získal bakalářský titul psychologie na University of Alabama, v roce 1946 pak magisterský titul na Washington State University a roku 1950 dokončil Ph.D. v psychologii na University of Columbia, Berkley, kde také do roku 1955 působil jako asistent profesor. V roce 1958 začal působit na Harvardu.
Právě tam započal jeho kontroverzní výzkum psychedelických drog psilocybinu a LSD, substancí, které byly v té době ještě legální. Experiment se jmenoval Harvard Psilocybin project a pro svojí kontroverzi byl v roce 1963 členy vedení Harvardu ukočen. Leary a jeho spolupracovník Richard Alpert byli z univerzity vyloučeni a akademická obec se od nich úplně distancovala. S kolegy proto založili International Foundation for Internal Freedom (IFIF) a pokračovali ve výzkumu v Milbrooku, Massachusetts. Po kriminalizaci LSD a psilocybinu z roku 1966 se však Leary dostal na černou listinu FBI.

První vážné problémy se zákonem ale nastaly v roce 1965, kdy byla u jeho dcery při přejezdu mexických hranic nalezena trocha marihuany. Leary, který na sebe vzal odpovědnost, byl následně odsouzen ke třiceti letům vězení a pokutě 30 000 dolarů podle zákonu Marijuana Tax Act. Tato soudní bitva se táhla čtyři roky a nakonec Nejvyšší soud USA rozhodnul že Marijuana Tax Act je protiústavní. Následně Leary kandidoval proti Ronaldu Reaganovi na post guvernéra Californie. V roce 1968 byl však zatčen a v roce 1970 nastoupil do vězení - z něj však utekl a procestoval Evropu a Blízký východ, aby byl opět zadržen a deportován do USA. Opět se ocitl ve vězení, tentokrát byl na cele s masovým vrahem Charlesem Mansonem. Dohromady Leary strávil ve vězení deset let a napsal v něm několik svých knih. Po zbytek života pak aktivně bádal v oblasti kybernetiky, internetu, zabýval se rozvíjením psychologie člověka pomocí nových technologií a pokračoval ve zkoumání LSD. Zemřel ve věku 75 let na rakovinu prostaty. Learyho ostatky byly, i přes jeho optimistické úvahy o kryogenetické konzervaci těla, zpopelněny a vystřeleny do vesmíru.Timothy Leary se stal kultovní postavou, kterou mnoho lidí vnímalo a vnímá negativně, ale přesto existuje množství hodnotné vědecké práce, kterou tento holistický vědec vykonal. Na počátku 70. let Leary formuloval svoji teorii Osmi kruhů vědomí.
Tvrdil, že lidský nervový systém je složen z osmi stupňů, které mohou být aktivovány, nebo naopak zůstat nevyužívány (Exo-Psychology, 1977).

Popsal také principy setu a settingu (týkající se úspěšného "nastavení" podmínek psychedelického sezení) a také psychologické procesy imprintu a reimprintingu. S výzkumem psychedelických drog pokračoval i po ukončení Harvard Psilocybin Projectu. Zkoumal terapeutické účinky na alkoholicích a také na vězních v Concord Prison. Tento experiment byl velmi úspěšný, 64 % vězňů, kteří se podrobili experimentům, se už do věznice nevrátilo (přitom běžný stupeň recidivy v Concord Prison byl 80 %).

Na poli mediálních studií Leary přispěl svými úvahami o kyberkultuře
(Chaos and Cyber Culture, 1994).
Během let 1966 a 1967 představil v New Yorku multimediální performance "Death of the Mind", které se snažilo přinést divákovi vjemy a zážitky jako po požití LSD.
V době tvorby ranného softwaru pro počítače Atari XL a Commodore 64 vytvořil hru simulující sociální prostředí Timothy Leary´s Mind Mirror.
Za zmínku také stojí, že Leary ovlivnil tehdy začínajícího autora slavného Neuromancera Williama Gibsona.
Sám Leary se totiž horlivě zabýval kolonizací vesmírného prostoru (Terra II - The Way Out, 1974) a později formuloval svůj přístup k budoucí transformaci lidství jako akronym SMI2LE (SM - Space Migration, I2 - Inteligence Increase, LE - Life Extension).

Spolupracoval také na několika hudebních projektech, mimo jiné s Johnem Lennonem a skupinou Who. Jako filmový tvůrce se podepsal pod tři nezávislé filmy a jako herec se objevil v dalších dvaceti. Až do své smrti Leary psal knihy, pořádal semináře a účastnil se televizního diskusního pořadu se svým bývalým protivníkem z FBI Gordonem Liddym (který byl později odsouzen při skandálu kolem aféry Watergate). Timothy Leary byl převratnou postavou nejen na poli transpersonální psychologie, ale přinesl nový vhled do mnoha jiných odvětví vědy. Pro většinu veřejnosti ale stále zůstává kontroverzním psychedelickým guru, který zpopularizoval LSD mezi Hippies v éře šedesátých let.


Moody Blues - Legend of a Mind


Přátelil se (a "experimentálně spolupracoval") mj. s následujícími osobnostmi (v abecedním pořadí):
 • Williamem Sewardem Burroughsem (spisovatelem beatnické generace),
 • Williamem Gibsonem (spisovatelem, autorem kultovního "kyberpunkového" románu Neuromancer),
 • Allenem Ginsbergem (básníkem beatnické generace)
 • Hermanem Hessem (spisovatelem romantických, psychologicko-filozofických i utopických románů, autorem kultovního románu Stepní vlk [Steppenwolf])
 • Aldousem Huxleym (spisovatelem antiutopických románů)
 • Jackem Kerouacem (spisovatelem beatnické generace)
 • Andy Warholem (vlastním jménem Andrew Warholou, výtvarníkem, pop-artovým multiumělcem" [pop-art multi-performer] - např. malířem, reklamním grafikem, fotografem či filmařem a popularizátorem mj. i hudebního seskupení The Velvet Underground)

Hlavní díla

 • The Psychedelic Experience: A Manual Based on the Tibetan Book of the Dead. Leary, Timothy; Metzner, Ralph; Alpert, Richard. 1964.
 • The Politics of Ecstasy. 1968
 • High Priest. 1968
 • The Periodic Table of Evolution. 1977
 • Exo-Psychology: A Manual on The Use of the Nervous System According to the Instructions of the Manufacturers. 1977
 • Flashbacks. 1983
 • Info-Psychology. 1987
 • Chaos and Cyber Culture. Leary, Timothy; Horowitz, Michael; Marshall, Vicky. 1994
 • Surfing the Conscious Nets: A Graphic Novel. Leary, Timothy; Williams, Robert. 1995
 • Intelligence Agents. 1996
 • Design for Dying. Leary, Timothy; Sirius, R. U. 1997


Zdroje informací o Learym na internetu:

http://www.kyberpunk.org/timothy-leary-a-extropianstvi-versus-neoluddismus-i

Zdroje:

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 WilliamZossy | E-mail | Web | 23. září 2017 v 7:55 | Reagovat

<a href=http://www.koch-gruppe.net/thesis-proposals-2/>http://www.koch-gruppe.net/thesis-proposals-2/</a>

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama