Duben 2009

The Psychedelic Screen Saver - Best I ever had!

30. dubna 2009 v 21:47 | MsCzechs |  Psychedelic culture, music & media


The Psychedelic Screen Saver is a light synthesizer that generates an astounding variety of mesmerizing patterns. As the patterns materialize on your screen, the colors will shift, undulate, and blow your mind. Whether you're into abstract art, mathematics, or just have a history of mental illness, you'll love this screen saver.
Included with the screen saver are over 400 displays demonstrating some of the capabilities of the software. If, however, you wish to create your own displays, you can construct your own using the hundreds of controls that govern the animation creation process. The variety of displays that can be created is absolutely staggering.
The Psychedelic Screen Saver has been designed to work in conjunction with CD/Spectrum Pro in order to provide stunning visual effects that synchronize with the sounds from an audio source (like the CD player in your computer or an MP3 file). With many of the module controls you can associate a sound frequency, a range of effect, and a sensitivity. Fluctuations in the amplitude of the frequency will oscillate the control values within the range of effect.
There are versions for Windows 95/98/ME, Windows NT/2000/XP. For those of you using non-Intel systems, we've provided versions of the software for MIPS, Alpha, and PowerPC builds of Windows NT 4.0.

H.R. Giger - rozhovor 2008

26. dubna 2009 v 2:24 | Aleš Bleha, Pavel Čejka |  Transpersonální psychologové a psychonauti
HR Giger je biomechanoid z planety Cthulhu

Pokud se někdy někomu podařilo ztvárnit odvrácenou stranu lidské fantazie, samo peklo, satanické orgie demiurgů a bezmezné utrpení, byli to dva lidé: černý mág Aleister Crowley a mistr umění, malíř a sochař Hans Ruedi Giger. Oba spojovalo velké vizionářství, Crowley ve svých knihách a rituálech, Giger ve svých obrazech a sochách předznamenali světy budoucí, zdegenerované, zmutované, drasticky zlostné. Tisíciletí popíraná a zamítaná samotná podstata zla se stala součástí našich bytostí. A oba se pro současnou generaci staly inspirací v mnohém, třeba ve vizuálním ztvárnění plakátů mnohých techno párties, v temnotě jejich zvuku. Jsme jejich Atomové děti…
H.R. Giger se stal světově slavným poté, co navrhl podobu Vetřelce pro stejnojmenou sérii filmů Ridleye Scotta. Kult vesmírného predátora obsáhl celou planetu Zemi a v civilizovaném světě nenajdete nikoho, kdo by Vetřelce neznal. Práce na tomto filmu je ale jen pouhým zlomkem toho, kdo je H.R. Giger a jak obsáhlá a inspirativní je jeho tvorba. Podobně slavnými se staly jeho série "Giger's Necronomicon", "Biomechanoid", "Erotomechanics" nebo "Landscape". Podobně známé jsou jeho grafické práce na obalech desek skupiny Emerson, Lake & Palmer, punkové královny Debbie Harry nebo elektronického šílence Aphexe Twina, jemuž stvořil námět ke slavnému hitu "The Windowlickers" Tento švýcarský umělec bezpochyby patří mezi největší génie světového umění posledního století, jehož odkaz bude plně osvětlen a přijmut teprve příštími generacemi. Možná proto, že svět, který vytvořil v posledních 50 letech, a který nám přijde tak fantastický, generacím, které se nyní zrodí už se bude zdát světem běžným, každodenním. Už dnes jíme umělou a geneticky modifikovanou stravu, první lidé už nosí implantáty, plastické operace se stávají běžnými a my sami jsme v zajetí technologií. Už dnes jsme částečně biomechanoidi. A zítra?
Prvního října měl premiéru dokumentární film "HR Giger Revealed", natočený českými lidmi v produkci Davida Jahna. Už to samo o sobě je velká událost. A pro nás je o to větší ctí rozhovor, který jsme s tajemným mistrem Hans Ruedi Gigerem dostali příležitost udělat:

H.R.Giger - rozhovor, únor 1999

26. dubna 2009 v 2:12 | Jiří Andrejco |  Transpersonální psychologové a psychonauti

Rozhovor s HR Gigerem MF Dnes


11.2. 1999 9:08:11 - Exkluzivní rozhovor pro MF Dnes

Vetřelec z Jezerního potoka - H.R. GIGER Ah+

C u r y c h - 5 . Z á ř í 1 9 9 8 - Kdysi poklidná curyšská čtvrť, plná snobů a dobře zakořeněné švýcarské smetánky, se teprve s Gigerovým příchodem stala tou správnou jezerní bystřinou, která tak konečně naplňuje původní název osady - Seebach, čili "Jezerní potok …všude postávají nejpodivnější postavy, po stolech a židlích se válejí narychlo načrtnuté skici, z obrazů na stěnách hledí povědomé tváře. Z přítmí poličky, mezi spoustou nádherností, vykukují oči trofeje nejcennější. S prsy hrdě vypnutými, ve společnosti skřetů, malých obrů, a jiných bytostí - pozemských i pekelných - stojí tu tajný sen mnoha umělců - Zlatý Oskar. Chudinka. Moc se sem nehodí. Popadaný prachem, vedle té krásy kolem, vypadá jako figurína z hokynářství. Není divu. Mistr nemá času nazbyt, řeší jinou věc. Pod postelí se mu zabydlila myška, a neví, jak naučit kočku, svého miláčka, aby myši nic neudělala. Neví, jak jí vysvětlit, že venku myši chytat může, ale tu pod postelí, že musí nechat na pokoji. Ta je tady doma, ta sem patří…


¨Rozhovor s Hans Ruedi Gigerem, květen 2004

26. dubna 2009 v 2:01 | Petr Schink |  Transpersonální psychologové a psychonauti
Rozhovor s H.R. Gigerem
Harmonická fúze technologie a života

(pozn.: Giger se znal dobře s Learym, měl zkušenosti s LSD... Stanislav Grof se zabýval jeho díly ve svých knihách...)

Čím jsem slavnější, tím mne lidé více tolerují… i když s vrtěním hlavou.
- H.R. Giger, květen 2004H.R. (Rudi) Giger je jeden z předních světových umělců fantastického realismu. Narodil se ve švýcarském Churu, roku 1940. "Měl jsem krásné dětství, plné tajemství a romantiky." Říká v knize o svém umění a životě - HR Giger Arh+. Studoval architekturu a průmyslový design na curišské škole aplikovaného umění. První výstavu kreseb a maleb měl roku 1966. Jeho třetí a nejznámější kniha, H.R. Giger's Necronomicon (1977), inspirovala režiséra režiséra Vetřelce Ridleyho Scotta. Design Vetřelce zajistil Gigerovi roku 1980 cenu akademie za vizuální efekty.


Albert Hoffmann

26. dubna 2009 v 1:42 | MsCzechs |  Transpersonální psychologové a psychonauti

Ve věku 102 let v Basileji zemřel švýcarský chemik Albert Hofmann, který se do historie zapsal jako objevitel halucinogenu LSD. Hofmann se narodil 11. ledna 1906 ve švýcarském Badenu, vystudoval curyšskou univerzitu a už během studií se věnoval hledání látek, které by pomohly léčbě srdečních chorob. Při experimentech objevil látku diethylamid kyseliny lysergové - LSD - jejímž prvním uživatelem se omylem stal 16. dubna 1943. "Mé problémové dítě", tak chemik nazval substanci jenž původně vyrobil jako lék, který lidé později zneužili. Přepokládalo se, že látku bude možno využít v psychiatrii, protože dokázala odblokovat pacientovy obranné mechanismy, aby mohl snáze hovořit o svých problémech a traumatech. Ovšem zanedlouho LSD objevili intelektuálové, pro něž znamenalo bránu do bohémského světa. Jedním z prvních byl psychedelický guru Timothy Leary. Inicioval podávání drogy vězňům a tvrdil, že se tím snižují jejich sklony k recidivě. Drogu zkusili a přiznali například zakladatel Microsoftu Bill Gates či kytarista Rolling Stones Keith Richards. Halucinogen LSD se stal inspirací miliónů lidí během hnutí hippies v 60. letech minulého století. Americká vláda LSD přidala na seznam zakázaných substancí v roce 1966 a další země ji následovaly. Hofmann v roce 1993 shrnul význam své drogy takto: "LSD není návykové ani toxické. Jeho nebezpečí spočívá ve velmi hluboké změně vědomí: může být krásná a může být strašná. Přijali jsme alkohol a tabák, ale nepřijali jsme halucinogeny." Podle jeho zjištění má tato látka podobnou chemickou strukturu jako halucinogenní houby používané mexickými indiány při náboženských obřadech. Sám drogu příležitostně užíval několik desetiletí a tvrdil o ní, že může otevřít oči. Albert Hofmann své pocity a zkušenosti shrnul v roce 1976 do knihy LSD, mé problémové dítě. Kromě ní napsal víc jak stovku vědeckých článků a mnoho dalších knih.

Transpersonální psy

6. dubna 2009 v 14:59 | Stanislav Grof |  Nové paradigma

Nové pojetí vesmíru a lidské duše

V posledních letech mnoho autorů upozorňuje, že významným faktorem v prohlubování globální krize je newtonovsko-karteziánské paradigma, které dominuje západní vědě již tři sta let. To ve své podstatě pojímá vesmír jako gigantický, plně deterministický superstroj, který se řídí zákony mechaniky a projevuje se ostrou dichotomií mezi myslí a přírodou. Vnímání vesmíru jako mechanického systému vede k přesvědčení, že ho lze rozdělit a selektivně zkoumat všechny jeho části.


Transpersonální psychologie

6. dubna 2009 v 14:53 | wiki; Prof. PhDr. Rudolf Kohoutek, CSc; a MsCzechs |  TRANSPERSONÁLNÍ PSY

Transpersonální psychologie je psychologický směr zabývající se transpersonálními, transcendentními nebo spirituálními aspekty lidské zkušenosti. Pokouší se sjednotit moderní psychologickou teorii s poznatky různých forem mystiky.

(pozn. autorky - mé komentáře jsou červeně;)


Ken Wilber - informace

6. dubna 2009 v 14:27 | MsCzechs |  Transpersonální psychologové a psychonauti
Oficiální www:
Kenneth Earl Wilber Jr. (born January 31, 1949) is an American author who writes on psychology, philosophy, mysticism, ecology, and spiritual evolution. He has been described as New Age,[1] although his writings are critical of much of the New Age Movement.[2][3] His work formulates what he calls an "integral theory of consciousness". He is a leading proponent of the integral movement and founded the Integral Institute in 1998.[4]
While Wilber has practiced Buddhist meditation methods and the teachings of Madhyamika Buddhism and Nagarjuna (in particular) underpin his work,[5] he does not identify himself as a Buddhist.[6]Ken Wilber je jedním z nejvíce uznávaných spisovatelů, filosofů a mluvčích hnutí "lidských potenciálů": svou prvni knihu, Spektrum vědomí, napsal už ve svých 23 letech. V roce 1995 vyšel jeho velkolepý opus, rozsáhlá studie Sex, Ekologie a Duchovnost - evoluční zamyšlení nad naší minulostí a budoucností.

The Beatles' Top 10 Psychedelic Songs

6. dubna 2009 v 3:15 | Johnny Moon |  Psychedelic culture, music & media
Concentrating on the Acid Drenced Years

The Beatles played so many different styles of music during their career that they are often emembered and thought of completely differently by different groups of people. Some think of the early Beatles and songs like "She Loves You", "I Want To Hold Your Hand", and "Can't Buy Me Love." Others may think of mega ballads like "Hey Jude" and "Let It Be" or songs like "Yesterday" and "Here, There, and Everywhere." Still others may think of the rockers such as "Get Back" and "Revolution."

And while I actually love all of these types of Beatles songs (and the many other types I didn't mention!) the songs that really interest me are the Beatles psychedelic songs and that is what this article is about.

The Beatles 10 greatest psychedelic songs.

LSD - dobrá droga žije

6. dubna 2009 v 3:06 | Jan Kovalík, Petr Třešňák

Byl to vynález, o kterém se skládaly písně a psaly romány. Pak strašidlo, co zahubí vaše děti. A dnes? Ze Švýcarska, kde se před týdnem konala velká sešlost odborníků, k nám doléhá volání - průzkum lidského vědomí pomocí halucinogenů musí znovu začít. Tentokrát bezpečněji.


Je pátek ráno, mrzne a svítí slunce, na nebi ani mráček. Před mohutným komplexem basilejského kongresového centra se tvoří houf lidí. Podle vzhledu by člověk řekl, že uvnitř probíhá casting pro reklamu na výrobek, který je pro úplně všechny. Sešli se tu uhlazení pánové v šikézních oblecích, gnostici v kápích s dlouhým bílým vousem, hippies v batikovaných hábitech, novináři, rastafariáni, bezdomovci, manažeři, staří i mladí. Digitální panel u vchodu pro tento víkend neohlašuje obvyklé ekonomické nebo technologické téma. Jsou na něm tři velká písmena: L-S-D. Začíná sympozium u příležitosti stých narozenin Alberta Hofmanna. Basilejského chemika, který před šedesáti třemi lety náhodou při zkoumání námelu vynalezl LSD-25, nejznámější a nejkontroverznější halucinogenní drogu všech dob.