Srpen 2012

Some Thoughts on DMT Art

25. srpna 2012 v 15:52 | Steve Beyer |  ART
Velmi zajímavý článek srovnávající podobnosti ve "vizionářském" umění amazonských domorodců a západních umělců...

A number of artists have attempted to render the striking visual experiences that occur after ingesting ayahuasca or DMT. In the Upper Amazon, there are both indigenous artists, whose traditional work consists largely of abstract patterns, such as those found on the now well-known pottery, clothing, and other household goods of the Shipibo; and visionary artists, mostly mestizo, whose work is characterized by detailed representations of spirits, trees, animals, objects, and participants in ayahuasca healing ceremonies. These latter works fall almost paradigmatically within what has now come to be called outsider art, sometimes naïve art, and sometimes visionary art - direct, intense, content-laden, narrative, enormously detailed, personal, idiosyncratic, two-dimensional, and brightly colored. While indigenous artists work for the most part in anonymity, their work stigmatized as craft rather than art, the work of mestizo visionary artists has become much better known, largely through the publication, fully annotated and sumptuously reproduced, of the visionary paintings of former shaman Pablo César Amaringo.
Outside the Amazon, artists not born into or raised in indigenous or mestizo ayahuasca-using cultures, including such well-known visionary artists as Alex Grey, Robert Venosa, and Martina Hoffmann, have also rendered visual experiences attributed to the ingestion of ayahuasca or DMT. For want of a better term, I will call this body of work DMT art.


Psychedelická čítanka II

25. srpna 2012 v 15:26 | MsCzechs |  TRANSPERSONÁLNÍ PSY
Zpracováno částečně dle http://fet.ezin.cz/ (který je již nedostupný!!! - to sem ráda, že sem to stihla zavčasu přetáhnout :)) a upraveno dále dle mého uvážení :) ...a bude postupně doplňováno.
Některé odkazy jsou uváděny duplicitně, tam, kde zasahují do širší problematiky...
Seznam nemá být vyčerpávající, spíše jde o tituly dostupné v ČR, případně z internetu, ke kterým jsem měla možnost se dostat (ne nutně vždy). Postupně je mou ambicí přidávat stručné recenze, a tématické odkazy na net as well;)...
magazíny jsou podbarveny zeleně
Psychedelic Research blog

25. srpna 2012 v 14:48 | Steve Beyer |  Výzkum
Matthew Baggott writes an outstanding blog, Psychedelic Research, which focuses on the iintersection of two contemporary research trends - the resurgence of human research with psychedelics, begun in the mid-1990s by Rick Strassman, Franz Vollenweider, and others; and the serious study of consciousness by prominent neuroscientists such as Francis Crick.


"These two research areas are starting to converge in interesting ways," Baggott writes.
"This website aims to track this convergence and point out interesting findings."

If you are interested in following the latest findings of neuroscience relating to psychoactive substances and consciousness, this blog is indispensable.

Self-portraits done to a different drug every day (45 Photos)

25. srpna 2012 v 14:27 | Bob Phillipp |  ART
Artist Bryan Lewis Saunders conducted a bizarre experiment. For several weeks, he took a different drug every day and made a portrait of himself under the influence. Mind you, we don't support using drugs here at theCHIVE (except alcohol, of course, let's not be crazy) but this is just too interesting of a story to pass up.
převzato z The Chive
1


Něco málo k náplni blogu :)

24. srpna 2012 v 3:00 | MsCzechs |  Osobní výplody

"Psychologie je, primárně, věda o vědomí"
(Robert Ornstein in The Nature of Human Consciousness: A Book of Readings, 1973)

...Nemám ráda čistě akademický pohled na věci, zejména pak, jde-li o věci velice pestré, barvité, spojené s určitým kulturním kontextem, či snad i přímo psychedelické ("duši vyjevující"), transpersonální ("člověka přesahující") a mystické. Takovéto zážitky jsou často slovy nevyjádřitelné (zatím:) ; btw. Terence McKenna považuje za nutné, aby se lidi pokoušeli své zážitky verbalizovat, a tak pomohli rozšířit lidskou zkušenost, neboť to, co není pojmenovatelné, je často i nepředatelné), natož pak nějak sdělitelné úsporně akademickým jazykem.

Zároveň nemám ráda nejrůznější omezení, jež akademické prostředí vnucuje (Instead of thinking outside the box,… get rid of the box!;D), například ve formě až směšně omezeného paradigmatu vědy (víc k tomu např. S. Grof, F. Capra, R. Sheldrake, D. Bohm…), a jež si nárokuje určovat, čím že se ještě budeme zabývat a co už je balast, výmysl nějakého pomatence, esoterika či schizofrenika (aniž bychom vlastně vůbec tušili, co schizofrenie doopravdy je :P).

Já to tak tedy nechci, a proto mám zájem se zabývat JAKÝMKOLIV zdrojem informací, ať již pochází ze slovutného akademického časopisu, nebo blogu nějakého undergroundového psychonauta :). Vše určitým způsobem vypovídá o realitě, ve které žijeme, a já se nechci omezovat v poznání tím, že určitou část informací/ své mysli označím za balast, kterým se nebudu raději vůbec zabývat (co kdyby jen člověk proboha zjistil něco, co nechce?!? :P). Zároveň se nechci okrádat o zážitek z poznání, který je nutně subjektivní, zkreslený a emotivní, a to tak, že osekám veškerou radost z poznání na nudný lineární text… Jak kdysi řekl básník John Keats:
"Knowing about the rainbow shatters its beauty"…Mmm:)


Rozhovor s Petrem Chobotem o významu mimořádné energie přicházející na Zemi 21.12.2012

24. srpna 2012 v 2:45 | Netajo |  Kolektivní nevědomí = akáša =hyperprostor
Vyjímám z textu:

"Naše mysl je to nejsilnější, co je. Dá se říci, že veškerá realita je jen tvárný sen. Rozhodující je vždy postoj vědomí a jeho záměry. Celý vesmír existuje uvnitř vědomí jako představa. Tedy na co zaměříme svoji vůli, to projde nějakou změnou. Šamani tvrdí, že energie, která poprvé ve velkém množství prostoupí Zemí 21.12.2012 nám umožní měnit realitu daleko efektivněji."


"…Pokud se člověk dostane do kontaktu s touto energií, dokáže realizovat tisíckrát snadněji své myšlenky."Rozhodl jsi se uspořádat velkou meditaci dne 21.12.2012. Proč právě tento den?

Toto datum je magické. Symbolizuje předěl mezi starým světem, který odchází a zcela novým světem, který se před námi vynořuje. Poprvé jsem si uvědomil vyjímečnost tohoto data asi před 15ti lety, když jsem se v Mexiku setkal s jedním z indiánských znalců symbolického obrázkového jazyka nahuatl. Tento potomek Mayů byl schopen "přečíst mi" z jednoho z kamenných kruhů starobylý odkaz svých předků, který souvisel s tímto datem. Mayové ve skutečnosti nepředpověděli zničení světa, ale jeho radikální proměnu. Myslím, že naprosto klíčová je informace starých Mayů o tom, že po tomto datu SESTOUPÍ NA ZEM VLÁDCOVÉ HVÉZD. Je zajímavé, že právě tato informace, která se váže k naší blízké budoucnosti, se do povědomí širší veřejnosti prakticky nedostala. Kolektivní vědomí lidstva je zaplavováno apokalyptickými scénáři konce světa, které ovšem s původním poselstvím Mayů nemají vůbec nic společného. Rok 2012 znamenal pro staré Maye jakýsi zlom, konec starého a začátek nového, ale ne žádnou totální katastrofu. A naprosto stejně se k tomuto období staví také současní andští šamani, s nimiž jsem v kontaktu. Považují tento rok a několik následujících let za tak zvané období PACHACUTI, čili období "převratu". Andští šamani tvrdí, že dne 21.12. 2012 Zemí prostoupí obrovský oblak jakési vzácné energie kosmického původu. Tato energie je vyvrhována z galaktického středu a šamani ji označují jako "kosmickou yachay", čili energii zhmotňující naše přání a záměry. Pokud se člověk dostane do kontaktu s touto energií, dokáže realizovat tisíckrát snadněji své myšlenky. A právě to je důvodem konání této meditace.
Speculations on vision, 3rd eye and DMT

24. srpna 2012 v 1:34 | Agape Satori |  Realita

zajímavé zamyšlení nad vztahem zraku a třetího oka..
EXCERPT from a chapter in my online media interactive ebook Im currently working on

"One of the other things I find really stunning is the fact that the the 6th chakra is called the Third EYE.

The current explanation of how we come to see things, which is still being taught to the children, is that photons bounce off objects, then they enter your brain through the eye where they are transmuted into electrochemical information and that information is then reconstructed at the back of our brains in the visual cortex which is telling you "what is out there."

The Probability That You Are Dreaming Right Now? 1 in 10.

24. srpna 2012 v 0:59 | Maria Popova |  Realita

Navigating the maze of dream-decisions, dream-consequences, and the invariable world of experiences.


The fabric and nature of reality has long been the subject of science, philosophy, media propaganda, and even entertainment, in films like Abre los ojos (Open Your Eyes) (remade in 2001 as Vanilla Sky). In Reality: A Very Short Introduction (public library) from Oxford University Press, philosophy professor and metaphysics researcher Jan Westerhoff explores the enormously difficult, yet enormously alluring question of what is really real. Among the book's most fascinating mind-benders is this passage on the probability - the jarringly high probability, if all the math and hypotheticals check out - that you are dreaming right now:

Contemplating the possibility that you are dreaming right now is certainly very perplexing. You might think that it is also exceedingly unlikely, something in the same ballpark as hitting the jackpot in a lottery or suddenly dropping dead. There are various things that are theoretically possible, even though their probability is very low (such as a monkey randomly hitting on a typewriter writing out the complete works of Shakespeare, or the sudden disappearance of objets to to an effect called 'quantum tunnelling'). If you don't worry that this book might suddenly disappear from your hand due to some bizarre quantum effect, why worry that you might be dreaming right now?


Top 10 Hippie Travel Destinations

21. srpna 2012 v 22:16 | Reddy Blair |  Psychedelic culture, music & media

The sixties may be long gone but the hippies haven't. With alternative lifestyles which embraced peace, love and a whole lot of tripping out, the hippies had a profound influence on culture as we see it today. They still congregate in few corners of the world, practicing the ideals which they believe in and reliving the age which they so adamantly fought to keep alive. We look at some of these places where their spirit roams.


10. Ibiza, Spain


ibiza-spain

No matter how cliché it sounds, Ibiza cannot be ignored on any hippie list even remotely connected with travel. Taking into consideration that it was the birthplace of raves and the focal point for all European hippies in the 60′s to tune in, turn on and drop out, Ibiza boasts a far from idyllic picture nowadays. For starters, four million tourists visit this island every year, so be prepared to share your paradise with package tourists on charter flights. It's by no means cheap, but the unique architecture and the wonderful walking trails towards the north make this World Heritage site well worth the visit. Oh, and there are the raves. The Raves.

Typologie uživatelů psychedelik

21. srpna 2012 v 15:15 | William Walker (+korektura by MsCzechs;) |  Just for FUN
Načrtávám zde 4 velké archetypy uživatelů s příslušnými konkrétními podmutacemi. Dodám jen, že popisuji sociokulturní situaci v české kotlině - ne ve světě. Popsané stereotypní figury jsou samozřejmě jen abstrakce, polarity, ideální, karikované typy.

Tak co, jste spíše "polymorfní toxikoman", "rekreační uživatel", "experimentáror", či snad "psychonaut"?? :)