Něco málo k náplni blogu :)

24. srpna 2012 v 3:00 | MsCzechs |  Osobní výplody

"Psychologie je, primárně, věda o vědomí"
(Robert Ornstein in The Nature of Human Consciousness: A Book of Readings, 1973)

...Nemám ráda čistě akademický pohled na věci, zejména pak, jde-li o věci velice pestré, barvité, spojené s určitým kulturním kontextem, či snad i přímo psychedelické ("duši vyjevující"), transpersonální ("člověka přesahující") a mystické. Takovéto zážitky jsou často slovy nevyjádřitelné (zatím:) ; btw. Terence McKenna považuje za nutné, aby se lidi pokoušeli své zážitky verbalizovat, a tak pomohli rozšířit lidskou zkušenost, neboť to, co není pojmenovatelné, je často i nepředatelné), natož pak nějak sdělitelné úsporně akademickým jazykem.

Zároveň nemám ráda nejrůznější omezení, jež akademické prostředí vnucuje (Instead of thinking outside the box,… get rid of the box!;D), například ve formě až směšně omezeného paradigmatu vědy (víc k tomu např. S. Grof, F. Capra, R. Sheldrake, D. Bohm…), a jež si nárokuje určovat, čím že se ještě budeme zabývat a co už je balast, výmysl nějakého pomatence, esoterika či schizofrenika (aniž bychom vlastně vůbec tušili, co schizofrenie doopravdy je :P).

Já to tak tedy nechci, a proto mám zájem se zabývat JAKÝMKOLIV zdrojem informací, ať již pochází ze slovutného akademického časopisu, nebo blogu nějakého undergroundového psychonauta :). Vše určitým způsobem vypovídá o realitě, ve které žijeme, a já se nechci omezovat v poznání tím, že určitou část informací/ své mysli označím za balast, kterým se nebudu raději vůbec zabývat (co kdyby jen člověk proboha zjistil něco, co nechce?!? :P). Zároveň se nechci okrádat o zážitek z poznání, který je nutně subjektivní, zkreslený a emotivní, a to tak, že osekám veškerou radost z poznání na nudný lineární text… Jak kdysi řekl básník John Keats:
"Knowing about the rainbow shatters its beauty"…Mmm:)


Taky si myslím, že je velice omezující, škatulkovat poznání na nejrůznější sub-předměty zájmu (tak, jak to vnucuje současný školní systém; čest výjimkám!), stejně jako je mi cizí studium jedné maličké oblasti vědy (čímž neříkám, že to není potřeba…je!). Naopak preferuji multioborovost, holistický, celostní, integrální pohled na problémy, vidět věci v souvislostech a uvádět staré poznatky do nových, často netušených, vzájemných vztahů (např. věda-spiritualita-kvantová fyzika-fraktály-vědomí;P)…prostě vidět "the big picture".Co se tedy týče transpersonální psychologie…, bylo by možné (a dle vědy snad i správné?) suše informovat o naprosto fanstastických, realitou jak ji známe, tvrdě otřásajících faktech, s patřičným odstupem a nadhledem, jak se sluší a patří na akademického pracovníka. To bychom se ovšem ochudili o veškerý kulturní kontext a radost, možná i z toho nejhlubšího, co nám nabízí tento život… Museli bychom tak zapomenout, že tato nová oblast psychologie vznikla v reakci na nejrůznější bizarní, tehdy naprosto neuvěřitelné zážitky lidí-vědců, často na (za) hranici legality či legitimního vědeckého postupu… na neskutečný boom lidské kreativity a sebepoznání, jež se odrazil zejména v hnutí hippies spolu s veškerou velice bohatou zrodivší se kulturou, jež je dosud považována za jeden z nejkvalitnějších výplodů lidstva, minimálně v moderní době;)… a tak dále. Prostě to nemůžu udělat, hah ;D ...Což neznamená, že nekriticky přijímám vše za své: vůbec ne. Zpravidla nemůžu doopravdy uvěřit něčemu, co sama nezažiju či nevyzkouším na sobě... Nemám ráda různé zkratky a berličky...

I přes veškerou akademii, která mě vrcholně zajímá, se neidentifikuju (a nechci) s postavou (klasického) vědce, stejně jako mi dělá čím dál větší problém identifikovat se s tím, že jsem žena-člověk :D…(Sem říkala, že nemám ráda omezení ;D) …identifikuju se spíš s vědomím jako takovým, které považuji za Boha ve všech svých projevech - vesmír, příroda, člověk etc. :) Jenže napište si z tohoto úhlu pohledu profánní seminárku ;D

Zajímají mě tedy hlavně fundamentální filozofické otázky, podstata reality, její možnosti ;) a možnosti hry v jejím rámci :)… Zajímá mne netradiční náhled na realitu, nejrůznější spekulace, propojování poznatků a vše, co človeka/vědomí/Boha posunuje dál…:) ..při tom všem považuju za důležitý neztratit smysl pro humor, který mi přijde jako specifický znak našeho světa… =) …Přijde mi, že oblast transpersonální psychologie je (jako jedna z mála) schopna všechny tyto jevy zastřešit…, proto jsem si ji vybrala jako svůj hlavní akademický zájem :)
MsCzechs
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama